W Dolinie Kościeliskiej

Dolina KościeliskaZakopane przyciąga turystów z różnych powodów – jedni koniecznie chcą zdobyć Rysy, innym wystarczy spokojny spacer nad Morskie Oko, zobaczenie na własne oczy Wielkiej Krokwi. Są też tacy, którzy ruszają na podbój tatrzańskich dolin – Chochołowskiej, Pięciu Stawów czy Kościeliskiej. Co o niej wiemy?

Historię dolina ma bogatą – przemysł hutniczy, „przemysł” zbójnicki, przemytnictwo towarów z Polski na Słowację, wreszcie 200 letnia tradycja, jeśli mowa o turystyce górskiej. Turysta może tutaj liczyć na liczne atrakcje, zwłaszcza, że dolina jest drugą co do wielkości taką po polskiej stronie Tatr. Górskie, krystalicznie czyste potoki, które przez nią przepływają, wyżłobiły szczeliny, które dziś są jaskiniami. Wśród najpopularniejszych wymienić należy Mylną, Raptawicką, Smoczą Jamę i Mroźną.

Jeżeli chcemy do nich wejść, potrzebna jest dość dobra kondycja fizyczna – do części prowadzi strome podejście, aby dostać się do innych trzeba się z kolei nieźle naschylać. Nie lada atrakcją jest również wędrówka przełęczami – dzięki licznym odgałęzieniom możemy dotrzeć do miejsca skąd można podziwiać Bystrą – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich, czy też na Błyszcz, którego wysokość to prawie 2200 metrów.

W Dolinie Kościeliskiej odrobiny energii można zaczerpnąć w schronisku Ornak, które dysponuje 55 miejscami noclegowymi. To również świetny punkt wypadowy w różne strony polskich gór, z czego najbliżej będzie do Smreczyńskiego Stawu (wędrówka nie powinna zająć więcej, niż godzinę).

W Dolinie KościeliskiejChcąc dostać się na teren Doliny Kościeliskiej, najlepiej dojechać do miejscowości Kiry i stamtąd rozpocząć wędrówkę. Możliwy jest dojazd własnym samochodem i pozostawienie go na parkingu (w sezonie może to być utrudnione ze względu na tłumy szturmujące te bardziej popularne szlaki). Przed wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego, należy przygotować się na opłatę w wysokości 4 złotych za cały dzień za bilet normalny i 2 zł w przypadku ulgowego. Najdogodniejszym terminem na wędrówkę Kościeliską będzie czas poza sezonem, a więc przed albo po wakacjach, inaczej trzeba przygotować się spore oblężenie.